Baza wiedzy

Jak zachowywać się na jachcie?

Kapitan jachtu ponosi pełną odpowiedzialność za to, co dzieje się na statku. Decyzje kapitana nie są omawiane. Rozkazy kapitana uważa się za wiążące.

Pokład “Sole Mio” to strefa wolna od dyskryminacji, przemocy, sporów politycznych i religijnych. Nie wykluczając pełnych szacunku rozmów na temat własnego światopoglądu.

Chodzenie po pokładzie jachtu jest konieczne w lekkich butach, które chronią stopy i nie pozostawiają ciemnych śladów na plastiku.

Postaraj się trzymać rzeczy na swoim miejscu, nie zostawiaj pustych szklanek na stole, przy przechyłach oni się przewrócą, spadną i pękną.

Przed wyruszeniem w morze zamknij wszystkie włazy, jeśli nie chcesz spać na mokrym łóżku.

Korzystając z toalety, nie wrzucaj do niej papieru toaletowego ani innych przedmiotów. Tylko to, co przeszło przez układ trawienny, może potrafić do toalety.

Kiedy jacht wypłynie w morze, zdejmij wszystkie rzeczy schnące na relingu.

Nie marnuj wody, jej zapasy na jachcie są ograniczony.

I ostatnia rzecz – pamiętaj, że jesteś na ograniczonej przestrzeni, więc bądź bardziej tolerancyjny wobec ludzi wokół ciebie. Słońce świeci na wszystkich.

Co zabrać ze sobą na rejs?

To, jakie dokumenty powinieneś zabrać ze sobą na rejs zależy od tego, gdzie rejs się odbywa. Jeżeli planujesz pływać w granicach Unii Europejskiej wystarczy Ci posiadanie dowodu osobistego.

Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą z domu trochę lokalnej waluty. Jeśli nie, bo na przykład będziesz żeglować po egzotycznych regionach, zabierz ze sobą Euro. Rozwiązaniem może być również wypłata lokalnej waluty z bankomatu – pamiętaj jednak, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy Twoja karta jest obsługiwana w danym kraju i jaka jest prowizja za wypłatę.

Większość ludzi przyjmuje różne leki lub powinno je przyjmować w określonych sytuacjach. Należy pamiętać, aby na jacht zabrać ze sobą potrzebne preparaty. Dotarcie do lekarza lub apteki na morzu jest bardzo utrudnione. Warto odpowiednio się przygotować. O przyjmowanych lekach koniecznie należy poinformować swojego kapitana w pierwszym dniu rejsu. Dotyczy to zwłaszcza problemów z sercem, oddychaniem, alergiami zarówno pokarmowymi, jak i na ugryzienia owadów!

(Русский) Если вы не знаете, как вы переносите морскую качку – лучше с собой взять таблетки от укачивания. Вполне подойдет: «Авиа-море», «Бонин».

Przygotuj się w zależności od regionu, w którym będziecie żeglować, ale weź pod uwagę każdą możliwość pogodową. Zawsze przyda się kurtka lub bluza chroniąca od wiatru (typu windstoper lub softshell). W czasie płynięcia wiatr potrafi dać się we znaki. Jeśli wybierasz się w cieplejszy klimat koniecznie zabierz lekkie ubrania – pamiętaj aby mieć choć jedną możliwość schowania spalonych ramion w długim rękawie (najlepiej sprawdza się lekka koszula). Nie zapomnij zabrać cieplejszej bluzy.

Na jacht zawsze zabieramy sportowe buty na miękkiej podeszwie – typu adidasy lub trampki. Zwróćmy uwagę aby podeszwa nie rysowała podłoża (ślady od butów bardzo widać na białych jachtach!). Oczywiście nie zapomnij o sandałach – nie klapkach lub japonkach! Po jachcie powinno się chodzić zawsze w butach, które nie spadną nam ze stopy lub którymi nie zahaczymy o jakąś linę w czasie poruszania się.

Nie zapomnij o kremie z filtrem UV! I to filtrem, który dobrze będzie cię chronił – SPF20, 30 lub 50. Na jachcie opaleniznę łapie się 3 razy szybciej niż na lądzie. Nawet najpiękniejsze wakacje potrafią zepsuć spalone plecy. Pakując się na rejs zabierz ze sobą również ciemne okulary (bez względu na region pływania) oraz czapkę, chustkę lub kapelusz na głowę.

Tu według uznania. Nie przejmuj się jeśli czegoś zapomnisz – zwykle nie ma problemów, żeby dokupić kosmetyki w lokalnym sklepie.

Jeśli nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe zabierz ze sobą drugą, zapasową parę. Zdarza się, że okulary spadają z głowy i toną w morzu – szkoda spędzić resztę urlopu nie mogąc podziwiać widoków. Możesz również zabezpieczyć swoje okulary zakładając specjalne sznurki do okularów lub dowiązując grubą nitkę.

Nie zapomnij aparatu fotograficznego aby móc uwieczniać niepowtarzalne chwile i odwiedzane miejsca. Swój sprzęt elektroniczny zabezpiecz od wody – na telefon najlepiej zakupić specjalny wodoodporny pokrowiec. Na jachtach istnieje instalacja 12V, prąd 230V podłącza się do jachtu stojąc w porcie. Wtedy można naładować swoje urządzenia elektroniczne.

Najlepiej jeśli zapakujesz wszystkie swoje rzeczy w miękką torbę. Po rozpakowaniu można ją łatwo zwinąć i schować np. w szafie lub pod koją. Twarde walizki na jachcie są kłopotliwe – zwykle trzeba trzymać je we własnej kabinie, a to jest uciążliwe.