fbpx

Baza wiedzy

Co zabrać ze sobą na rejs morski?

1. Dokumenty 
To jakie dokumenty powinieneś zabrać ze sobą na rejs zależy od tego gdzie rejs się odbywa. Jeżeli planujesz pływać w granicach Unii Europejskiej wystarczy Ci posiadanie dowodu osobistego.

2. Waluta
Zabierz ze sobą z domu trochę lokalnej waluty, jeśli masz taką możliwość. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo będziesz żeglować po egzotycznych regionach, zabierz euro . Rozwiązaniem może być również wypłata lokalnej waluty z bankomatu – pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy Twoja karta jest obsługiwana w danym kraju i jaka jest prowizja za wypłatę.

3. Leki
Większość ludzi przyjmuje jakieś leki lub powinno je przyjmować w określonych sytuacjach. Należy pamiętać, aby na jacht zabrać ze sobą te leki. Dotarcie do lekarza lub apteki na morzu jest bardzo utrudnione. Należy więc się odpowiednio przygotować. O przyjmowanych lekach koniecznie należy poinformować swojego kapitana w pierwszym dniu rejsu. Dotyczy to zwłaszcza problemów z sercem, oddychaniem, alergiami zarówno pokarmowymi, jak i na ugryzienia owadów!

4. Ubrania
Przygotuj się w zależności od regionu w którym będziecie żeglować, ale weź pod uwagę każdą możliwość pogodową. Zawsze przyda się kurtka lub bluza chroniąca od wiatru (typu windstoper lub softshell). W czasie płynięcia wiatr potrafi dać się we znaki. Jeśli wybierasz się w cieplejszy klimat koniecznie zabierz lekkie ubrania – pamiętaj aby mieć choć jedną możliwość schowania spalonych ramion w długim rękawie (najlepiej sprawdza się lekka koszula). Nie zapomnij zabrać cieplejszej bluzy.

5. Obuwie
Na jacht zawsze zabieramy sportowe buty na miękkiej podeszwie – typu adidasy lub trampki. Zwróćmy uwagę aby podeszwa nie rysowała podłoża (ślady od butów bardzo widać na białych jachtach!). Oczywiście nie zapomnij o sandałach – nie zaś klapkach lub japonkach! Po jachcie powinno się chodzić zawsze w butach, które nie spadną nam ze stopy lub którymi nie zahaczymy o jakąś linę w czasie poruszania się.

6. Ochrona od słońca
Nie zapomnij o kremie z filtrem UV! I to filtrem, który dobrze będzie cię chronił – SPF20, 30 lub 50. Na jachcie opaleniznę łapie się nawet 3 razy szybciej niż na lądzie. Nawet najpiękniejsze wakacje potrafią zepsuć spalone plecy. Pakując się na rejs zabierz ze sobą również ciemne okulary (bez względu na region pływania) oraz czapkę, chustkę lub kapelusz na głowę.

7. Kosmetyki
Tu według uznania. Nie przejmuj się jeśli czegoś zapomnisz – zwykle nie ma problemów żeby dokupić kosmetyki w lokalnym sklepie.

8. Okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe
Jeśli nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe zabierz ze sobą drugą parę jako zapasowe. Zdarza się, że okulary spadają z głowy i toną w morzu – szkoda spędzić resztę urlopu nie mogąc podziwiać widoków. Możesz również zabezpieczyć swoje okulary zakładając specjalne sznurki do okularów lub dowiązując grubą nitkę.

9. Elektronika
Nie zapomnij aparatu fotograficznego aby móc uwieczniać niezapomniane chwile i odwiedzane miejsca. Swój sprzęt elektroniczny zabezpiecz od wody – na telefon najlepiej zakupić specjalny wodoodporny pokrowiec. Na jachtach istnieje instalacja 12V, prąd 230V podłącza się do jachtu stojąc w porcie. Wtedy można naładować swoje urządzenia elektroniczne.

Jak się spakować?

Najlepiej jeśli zapakujesz wszystkie swoje rzeczy w miękką torbę. Po rozpakowaniu można ją łatwo zwinąć i schować np. w szafie lub pod koją. Twarde walizki na jachcie są kłopotliwe – zwykle trzeba trzymać je we własnej kabinie, a to jest uciążliwe.