Rejs Saronika i Cyklady 04.06-11.06.2023 r.

Opis

Rejsy w Grecji, to najlepszy sposób na poznanie bogatej kultury, wspaniałej śródziemnomorskiej kuchni oraz odkrycie najpiękniejszych zakątków tego żeglarskiego raju. Położona nad Morzem Śródziemnym słoneczna Grecja oferuje niezapomnianą przygodę wszystkim Żeglarzom. Śródziemnomorski klimat, tysiące wysp, dostęp do Morza Egejskiego oraz Morza Jońskiego ściągają zarówno amatorów, jak i doświadczonych żeglarzy.

Przez 7 dni zwiedzimy wyspy Zatoki Sarońskiej oraz archipelagu Cyklady: Kea, Kitnos, Serifos, Hydra, Poros, Aegina.

Miejsce przyjazdu Marina Alimos Ateny. Z międzynarodowego lotniska w Atenach do Mariny można dostać się taksówką (35 euro w ciągu dnia i do 60 w nocy) lub autobusem X96 (cena jednego biletu to około 4.5 euro)

Plan

Spotykamy się w Marina Alimos. Goście przybywają na jachт. Kapitan prоwadzi instruktaż na temat zasad bezpieczeństwa, zapoznaje załogę z jachtem. Wpłacamy pieniądze do kasy jachtowej i kupujemy prowiant na pierwsze 2-3 dni. Po południu wyruszyliśmy na kotwicowisko na przylądku Sunion.
Na południowy wschód od Aten znajduje się jedno z najbardziej poetyckich, odwiedzanych i powielanych miejsc w Grecji - Przylądek Sunion. Legenda głosi, że to stąd król Aegeus spoglądał w dal w oczekiwaniu na powrót syna Tezeusza. Słynny w starożytnych greckich mitach bohater udał się na Kretę, by walczyć z minotaurem i uzgodnił z ojcem, że w przypadku pomyślnego zakończenia wydarzeń jego statek wróci z białymi żaglami, w przeciwnym razie żagle będą czarne. Jednak w drodze powrotnej uradowany Tezeusz zapomniał o umowie, a widząc na horyzoncie czarne żagle, Aegeus rzucił się w otchłań morskich fal.

Oprócz tego, że jest wymieniany w mitach, Przylądek Sunion znany jest ze znajdujących się tu dwóch świątyń – Posejdona i Ateny. I choć dziś z majestatycznych budowli pozostały tylko fundamenty i kolumny, wciąż zachwycają architektoniczną perfekcją.

Kythnos to chyba najbardziej niepozorna wyspa Cyklad. Ominęły ją mity i legendy, w historii są te same etapy, co u jej sąsiadów, i to pomimo faktu, że Kythnos jest jedną z najstarszych zamieszkałych wysp archipelagu Cyklady.
Zwiedzimy portowe miasto Merihas. W jego pobliżu znajdują się najlepsze plaże wyspy - Martinakya i Episkopi. Możemy także zwiedzić Horę lub udać się do wioski Dryopis, zbudowanej wokół jednej z największych jaskiń w Grecji.
Wyspa Kythnos znana jest z podziemnych źródeł leczniczych, które są podgrzewane na dużych głębokościach z magmy skorupy ziemskiej. Źródła znajdują się na terenie Loutry. Już w średniowieczu przybywano tu na leczenie. Pierwsze łaźnie lecznicze zbudowali Rzymianie, do których sprowadzali rannych żołnierzy. W północno-zachodniej części Loutry, około godziny spaceru, znajduje się opuszczone miasto otoczone murami z funkcjonującym kościołem Świętej Trójcy wbudowanym w wieżę twierdzy. Na południe od stolicy wyspy Hora znajduje się maleńka wioska Dryopida, w której znajduje się jaskinia Katathiki z pięknymi stalaktytami. W czasie II wojny światowej było tutaj schronienie dla mieszkańców wyspy.

Ta wyspa zachwyci Cię pofałdowanymi wzgórzami, które przeplatają się z żyznymi dolinami. Zacumujemy w jednej z zatok i będziemy mogli odpocząć na plażach ukrytych w skalistych wybrzeżach wyspy. Niektóre skały przypominają postacie ludzkie, które stały się symbolami starożytnych bóstw.
Według starożytnych mitów greckich Perseusz dorastał na wyspie Serifos, a żył Cyklop Polifem, zaślepiony przez Odyseusza, nie wiemy, czy to prawda, czy nie.

Nazwa wyspy nie ma związku z mitologią: Hydra lub Idra pochodzi od greckiego Ύδρα „woda”. Znajdowało się tu wiele źródeł słodkowodnych, a następnie dodano znaczną chwałę morską, więc nazwa wyspy musiała pasować do jej historii. Rozkwit Hydry rozpoczął się w XV wieku, kiedy ludność sąsiedniego Peloponezu uciekła na wyspę przed najazdem tureckim. Tutejsze skaliste tereny nie były zbyt urodzajne, więc mieszkańcy musieli zwrócić wzrok w stronę morza. Stopniowo dobrzy rybacy przekształcili się w wybitnych żeglarzy: wyspa dała Grecji kilkudziesięciu admirałów i dowódców floty.

Mimo niewielkiej powierzchni znajduje się tu około 300 kościołów, sześć starożytnych klasztorów, wiele dworów kapitańskich, które później stały się muzeami, oraz kilka pomników różnych wybitnych osobistości i ważnych wydarzeń.

Na wyspie nie ma ruchu samochodowego, więc turyści muszą albo chodzić pieszo wąskimi brukowanymi uliczkami, albo używać koni, a nawet osłów jako środka transportu. Plaże Hydry są wyłącznie żwirowe. Najbardziej popularne, takie jak Spilia z najczystszą wodą i Mandarki z doskonałą infrastrukturą, są też mniej znane, jak Avlaki i Bisti. Niewielka marina na wyspie jest zatłoczona nawet poza sezonem, ale roztacza się z niej urokliwy widok na wznoszące się schodami miasto.

Wyspa Poros jest często nazywana jako „Wyspa Tysiąca Jachtów”. Wyspa jest oddzielona od stałego lądu wąską cieśniną i podzielona kanałem na dwie części: mniejszą - Sferia, gdzie znajduje się główne miasto wyspy - Poros, oraz większą - Kalavria. Jest tu wszystko, czego potrzeba do wypoczynku: doskonałe przystanie jachtowe, malownicze plaże, fajne restauracje na brzegu, sklepy z pamiątkami i rękodziełem.

Według mitologji Poros uważano za wyspę boga mórz, Posejdona. Była tutaj też świątynia ku jego czci, obecnie niestety zniszczona. Wewnątrz świątyni było wiele posągów, w tym samego Posejdona, ale wszystkie zostały skradzione. Z rzeźby władcy mórz pozostał tylko fragment podstawy, którą przeniesiono do muzeum archeologicznego. Jednak zwiedzanie samego muzeum jest konieczne: wiele znajdujących się w nim eksponatów pochodzi z epoki mykeńskiej i rzymskiej. Popularny wśród turystów jest obszar Trizina, gdzie według legendy znajdowała się skała Tezeusza, zwycięzcy Minotaura. U jego stóp bohater mitów ukrył swój płaszcz i sandały.

Kulturowe zabytki wyspy współistnieją z naturalnymi: piaszczyste plaże otoczone są sosnowymi gajami, a niekończące się cytrynowe ogrody sięgają skalistych brzegów.

Wyspa Egina produkuje najlepsze pistacje w Grecji!
We wschodniej części wyspy znajduje się zaludniona wioska Agia Marina z dyskotekami, barami i tętniącym życiem nocnym. Z Agia Marina można podjechać do doryckiej świątyni Afeia i podziwiać zatokę, sosny i gaje pistacjowe z wysokiej góry.
Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie jest wioska Perdika (10 mil od Agia Marina). Jeśli nie próbowaliście rycyny (białe wino z żywicą sosnową, najstarsze na świecie, produkowane od kilku tysięcy lat), to Perdika jest miejscem, w którym można spokojnie usiąść na plaży i wypić kieliszek lub dwa.

Ostatnim etapem rejsu będzie przelot do Aten. Po zacumowaniu w Marinie można wybrać się na spokojny spacer po mieście i zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle jego głównych atrakcji.
Ateny są zdecydowanie na szczycie listy miast Świata, które koniecznie trzeba zobaczyć . Stolica Grecji, kolebka demokracji, skansen, kolebka kultury antycznej – miasto ma wiele tytułów i pięknych epitetów. Tysiące lat historii nałożyły się na architektoniczny wygląd miasta, czyniąc z niego naprawdę wyjątkowe miejsce w swoim pięknie.

Trasa

FAQ

Cena rejsu wynosi 449 EUR (chyba, że jest podana inna). W cenę są wliczone: ubezpieczenie jachtu, opieka kapitana, opłaty za wodę, gaz, paliwo oraz opłaty portowe.

Tak, cena rejsu nie obejmuje dojazdu do Mariny Alimos. Jednak bardzo chętnie pomożemy w znalezieniu dogodnego połączenia lotniczego z Polski do Athen.

Osiągniecie planowanych portów zależne jest od warunków pogodowych. Prezentowane trasy są orientacyjne i mogą ulec zmianie w wyniku decyzji kapitana.

Cena nie zawiera:
- opłaty za transport (bilety lotnicze, taxi)
- kasa jachtowa: około 50 euro za osobę za tydzień przy pełnej załodze
- koszty wycieczek

Gotujemy na pokładzie, posiłki spożywamy razem z załogą w mesie. Opłata wynosi od 50 EUR. Całkowite rozliczenie następuje po rejsie. W zależności od sytuacji dokonujemy zwrotu lub pobieramy dopłatę.

Oczywiście możesz podróżować sam. Jacht ma kabinu z 2 pojedynczymi piętrowymi łóżkami i podwójne kabiny z dużym łóżkiem. Możesz również wynająć całą kabinę dla siebie (koszt 699 euro).

Nasz jacht nazywa się „Sole Mio”. To jest jacht żaglowy francuskiej stoczni Beneteau Cyclades 43.4. Idealny również do podróżowania z dziećmi. Jacht ma cztery kabiny i dwa prysznice z toaletą. Pojemnik na wodę 530 l. Kabiny mają złącza do ładowania telefonów. W pełni wyposażona kuchnia, lodówka, kuchenka gazowa z piekarnikiem. Oprócz żagli jacht jest wyposażony w silnik Diesla. Pojemnik na paliwo 200 l. Na wycieczki z kotwicowiska na brzeg jest ponton z silnikiem elektrycznym! Dla każdego członka załogi jest kamizelka ratunkową i pasy bezpieczeństwa, a także jacht posiada certyfikowaną nadmuchiwaną tratwę ratunkową dla 10 osób. Jacht jest wyposażony w nowoczesne urządzenia nawigacyjne.

Aby wejść na pokład naszego jachtu nie musisz być przeszkolonym żeglarzem, lecz jeżeli tylko chcesz możemy Cię wiele nauczyć a kapitan po rejsie wystawi Ci opinię zgodną z wymogami Polskiego Związku Żeglarskiego.

Na naszym jachcie jest całkowity zakaz palenia pod pokładem. W razie konieczności - można zapalić na rufie na zawietrznej stronie.

Spożywanie alkoholu na pokładzie jest możliwe tylko podczas postoju zacumowanego jachtu w marinie , lub na kotwice.

Cena rejsu: 349 €